o nas co wokolo galeria cennik promocje kontakt

 

Przystanek Wysowa
Wysowa Zdrój 232
38-316 Wysowa Zdrój

Telefon +48 502 713 715
      +48 509 923 972

kontakt@przystanekwysowa.pl
      
numer konta
10 1140 2004 0000 3802 4196 9007 lokalizacja GPS
49.4375 N, 21.1805 E

Przystanek Wysowa - co wokoło

Uzdrowisko Wysowa-Zdrój znajduje się w dolinie rzeki Ropa na wysokości ok. 550 m.
Zalesione wzniesienia Gór Hańczowskich, będących częścią Beskidu Niskiego, otaczają miejscowość swoimi długimi i wąskimi grzbietami.
Góry Hańczowskie ciągną się równolegle do siebie z północnego zachodu na południowy wschód.
Z uwagi na kształt otaczających Wysową wzniesień, można spotkać się z nazwą Hańczowskie Góry Rusztowe.
Od zachodniej strony nad Wysową góruje Ostry Wierch (938 m) i Cigielka (805 m), od południa Jawor (723 m), Buków Garb (764 m) i Płaziny (825 m), od wschodu zaś Wystoa (784 m) oraz Jaworzynka (869 m).
Wysowa znajduje się w strefie klimat górskiego o umiarkowanym natężeniu bodźców.
Szczytowe partie gór pokryte są starymi jodłowo – bukowymi lasami.

Z pewnością każdy doceni tutaj ogromną ilość zieleni jaka znajduje się w samej miejscowości, jak również w najbliższej okolicy.
Ciekawe tereny spacerowe oraz wyznaczone trasy turystyczne, brak przemysłu, oddalenie od ruchliwych tras komunikacyjnych to z pewnością duży atut Wysowej.
Dla wielu turystów odwiedzających Wysową atutem jest również to, iż miejscowość nie należy do grona najsłynniejszych kurortów wypoczynkowych.
Dzięki temu można tutaj odnaleźć spokój i ciszę, kontakt z przyrodą oraz piękny krajobraz.

Warto również wspomnieć kilka słów o tutejszych wodach mineralnych, które w 1963 roku zostały przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej uznane jako wody lecznicze.

Do najbardziej znanych należą:

 • Henryk - 0,62% szczawa wodorowęglanowo-chlorkowo-sodowa, borowa. Ujęcie posiada charakterystyczną drewnianą obudowę. Woda z tego źródła zalecana jest w chorobach dwunastnicy, wrzodach żołądkowych, cukrzycy, schorzeniach dróg żółciowych, uzupełnia niedobór jodu w organiźmie.
 • Franciszek - 1,61% szczawa wodorowęglanowo-chlorkowo-sodowa, bromkowa, borowa. Ujęcie w charakterystycznej obudowie znajduje się na skraju parku zdrojowego. "Franciszek" zalecany jest w chorobie wrzodowej i przewlekłych nieżytach żołądka i dwunastnicy, dyskinezie dróg żółciowych, zaburzeniach perystaltyki przewodu pokarmowego (zaparcia), uzupełnia niedobór jodu w organiźmie.
 • Aleksandra - 2,46% szczawa wodorowęglanowo-chlorkowa, sodowa, bromkowa, jodkowa, żelazista, borowa.
 • Józef I - szczawa 0,19% wodorowęglanowo-chlorkowo-sodowo-wapniowa, borowa. Najstarsze ujęcie wody mineralnej w Wysowej wykonane w 1921 roku. Woda zalecana w kamicy nerkowej, stanach zapalnych dróg moczowych, dnie moczanowej i innych chorobach urologicznych.
 • Słone - 0,20% szczawa wodorowęglanowo-sodowo-wapniowa, żelazista, borowa, siarczkowa.
 • Józef II - 0,51% szczawa wodorowęglanowo-chlorkowo-sodowa, żelazista, borowa.
 • Bronisław - 0,16% szczawa wodorowęglanowo-sodowo-wapniowa, żelazista, manganowa, borowa.
 • W-24 - 0,15% szczawa wodorowęglanowo-sodowo-wapniowa, żelazista, borowa. Butelkowana woda z tego ujęcia występuje pod nazwą "Wysowianka", która między innymi orzeźwia, gasi pragnienie, ułatwia trawienie i pobudza apetyt. "Wysowianka" reguluje przemianę materii, utrzymuje prawidłowe ciśnienie krwi, wykazuje lecznicze właściwości w chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy, a także chorobach metabolicznych takich jak: dna moczanowa i cukrzyca. W naturalny sposób uzupełnia gospodarkę mineralną organizmu.

W 2006 roku zbudowano w Wysowej pijalnię wód mineralnych. Poprzednia w latach 60-tych spłonęła. W pijalni korzysta się odpłatnie z wód ze źródeł: Henryk, Franciszek, Anna, Józef II oraz Słone.

 

 
Copyright 2008 Przystanek Wysowa pokoje gościnne wysowa zdrój agroturystyka nocleg kwatery pensjonat